SURA 76 – Al-Insan

CZŁOWIEK

Wyszukaj w tej Surze:

Wyszukaj w całym Koranie:

 

W imię Boga Miłosiernego, Miłującego.

76.1. Czy był taki okres, kiedy człowiek nie był wart nawet wspomnienia[1]Może to dotyczyć czasu, kiedy w ogóle jeszcze nie było ludzi na ziemi, jak i okresu, kiedy człowiek jest jeszcze nienarodzony. I w jednym jak i w drugim przypadku, nie oznacza to, że człowiek nie jest elementem szerszego planu, nawet w okresie, kiedy jeszcze się nie narodził (lub nie został stworzony).?

76.2. Uczyniliśmy człowieka z kropli zmieszanego nasienia, aby poddać go próbie i dlatego daliśmy mu słuch i wzrok.

76.3. Zaprawdę, wskazaliśmy mu właściwą drogę, bez względu na to, czy zdecyduje się być wdzięczny, czy niewdzięczny (swojemu Panu).

76.4. Dla niewiernych przygotowaliśmy łańcuchy i kajdany oraz płonący ogień.

76.5. Sprawiedliwi będą pić z kielichów nektar przyprawioną kamforą,

76.6. ze źródła, z którego pić będą słudzy Boga. On sprawi, że będzie płynąć obfitym strumieniem.

76.7. To będą ci, którzy wypełnią swoje zobowiązanie i bojąc się Dnia, którego groza będzie wielka.

76.8. Z miłości do Boga karmili biednego, sierotę i niewolnika[2]Prorok Muhammad (s) powiedział: „Jednym z najlepszych uczynków w oczach Boga jest uśmierzenie bólu i nakarmienie głodującego. Na Tego, w którego rękach jest moja dusza! Muzułmanin, który ma pełny brzuch i śpi spokojnie w nocy, gdy jego brat lub sąsiad chodzi głodny, nie uwierzył prawdziwie (w moje proroctwo)” (Bihar al-Anłar)..

76.9. Oni mówią: „Karmimy was ze względu na oblicze Boga i nie chcemy od was ani nagrody, ani podziękowania.

76.10. Boimy się od naszego Pana Dnia pełnego grozy i bólu”.

76.11. Bóg uchroni ich przed złem tego Dnia, zapewni im szczęście i radość.

76.12. Za to, że byli wytrwali (w wierze), Bóg wynagrodzi ich Ogrodem i jedwabnymi szatami.

76.13. Będą tam odpoczywać na uniesionych łożach, nie zaznają tam żaru słonecznego ani chłodu.

76.14. Pochylą się nad nimi cienie Raju i skłaniać się będą ku nim kiście owoców.

76.15. Będą krążyć wśród nich naczynia srebrne i puchary srebrno – kryształowe.

76.16. Puchary świecące jak kryształ, ale wykonane ze srebra[3]Przezroczyste srebro., same odmierzać będą (ilość napoju).

76.17. Z nich pić będą nektar przyprawiony imbirem,

76.18. ze źródła zwanego Salsabil[4]Naturalne, słodkie źródło (w Raju), którego napój będzie miał smak imbiru pozbawionego nuty goryczy..

76.19. Będą im usługiwać nieśmiertelni młodzieńcy. Kiedy ich zobaczysz, uznasz, że są jak rozrzucone perły.

76.20. Gdzie nie spojrzysz, zobaczysz obfitość szczęścia i wielkie (rajskie) królestwo.

76.21. Będą nosić szaty z delikatnego zielonego atłasu[5]Niekiedy tłumaczone jako jedwab lub satyna. Atłas – gładka tkanina, wytwarzana była i jest z różnych surowców, także z naturalnego jedwabiu. Satyna jest odmianą atłasu, więc każde z tych tłumaczeń wydaje się być poprawne. i brokatu. Przyozdobieni będą srebrnymi bransoletami. Pan da im do picia najczystszy napój.

76.22. Usłyszą: „Oto wasza nagroda, wasz wysiłek został doceniony”.

76.23. (Muhammadzie) zaprawdę, zesłaliśmy ci Koran w częściach[6]Następny werset wskazuje, że jest to odpowiedź niewiernym, którzy uważali że Bóg powinien zesłać Koran od razu, a skoro tak się nie stało, to twierdzili, że Muhammad (s) sam go tworzy fragmentami..

76.24. Cierpliwie czekaj więc na osąd twego Pana i nie zwracaj uwagi na grzeszników i niewdzięczników spośród nich (niewiernych).

76.25. Wspominaj imię twego Pana rano i wieczorem,

76.26. i przez część nocy. Padnij przed Nim na twarz i wysławiaj Go przez długie nocne godziny.

76.27. Zaprawdę, oni miłują przemijające (dobro tego świata) i nie zdają sobie sprawy z uciążliwego Dnia, (który ich czeka).

76.28. Stworzyliśmy ich i wzmocniliśmy ich ciała[7]Często tłumaczone jako: „członki” (ręce), „stawy”.. A jeśli tylko zechcemy, możemy całkowicie zastąpić ich, im podobnymi.

76.29. Oto napomnienie. Kto zechce, podąży drogą prowadzącą do Boga.

76.30. Ale wy tego nie zechcecie, jeśli Bóg nie zechce. Zaprawdę, Bóg jest Mądry i Wszechwiedzący.

76.31. On okazuje Swoje miłosierdzie komu zechce. Dla grzeszników przygotował karę bolesną.

Przypisy

Przypisy
1Może to dotyczyć czasu, kiedy w ogóle jeszcze nie było ludzi na ziemi, jak i okresu, kiedy człowiek jest jeszcze nienarodzony. I w jednym jak i w drugim przypadku, nie oznacza to, że człowiek nie jest elementem szerszego planu, nawet w okresie, kiedy jeszcze się nie narodził (lub nie został stworzony).
2Prorok Muhammad (s) powiedział: „Jednym z najlepszych uczynków w oczach Boga jest uśmierzenie bólu i nakarmienie głodującego. Na Tego, w którego rękach jest moja dusza! Muzułmanin, który ma pełny brzuch i śpi spokojnie w nocy, gdy jego brat lub sąsiad chodzi głodny, nie uwierzył prawdziwie (w moje proroctwo)” (Bihar al-Anłar).
3Przezroczyste srebro.
4Naturalne, słodkie źródło (w Raju), którego napój będzie miał smak imbiru pozbawionego nuty goryczy.
5Niekiedy tłumaczone jako jedwab lub satyna. Atłas – gładka tkanina, wytwarzana była i jest z różnych surowców, także z naturalnego jedwabiu. Satyna jest odmianą atłasu, więc każde z tych tłumaczeń wydaje się być poprawne.
6Następny werset wskazuje, że jest to odpowiedź niewiernym, którzy uważali że Bóg powinien zesłać Koran od razu, a skoro tak się nie stało, to twierdzili, że Muhammad (s) sam go tworzy fragmentami.
7Często tłumaczone jako: „członki” (ręce), „stawy”.

Leave a Reply